Teaching Teams/Departments 

Rowland Academy 2015 - 2016 Teams

Purple (7th/8th)


Math

Maurice Jones

317

 

Math

Erik Reisinger

313

Language Arts

Marisa Meholic

327

 

Language Arts

Amanda Sullivan

314

Science

Darrin Dietrich

326

 

Science

Robyn Douglas

315

Social Studies

Darnell Montgomery

328

 

Social Studies

Dhuhan Abdullah

300

Learning Support

Abe Farhat

326

 

Learning Support

Melania Palmer

301

Learning Support

Heather Otstot

316

 

ESL

Victoria Wheeler

301

 

 

 

 

 

 

 

Red (7th/8th)

 

Yellow (7th/8th)

Math

Justyna Pepkowski

428

 

Math

Matthew Clark

401

Language Arts

Jessica Fisk

418

 

Language Arts

Jennifer Spangler

414

Science

Sandra Creekmore

427

 

Science

Dina Taucher

415

Social Studies

Ben Wiker

417

 

Social Studies

Derek Lankford

400

Learning Support

Robert Hagen

428

 

Learning Support

Victoria Hunt

402

ESI

Katelyn Heller

416

 

ESL

Jeanne Brown

402

 

 

 

 

Learning Support

Toshia Snead

413

Blue (5th)

 


 

 

MA & Sci

Kere Washington

135

 

Specials

ELA & SS

Lindsey Chillot

136

 

Technology Ed.

Rodger Hines

220

Learning Support

Erin McKernan

135

 

Music

Timothy Stephan

203

MA & Sci

Sabrina Morrissette

128

 

Art

Jamie Davis

221

ELA & SS

Hilary Snyder

126

 

Physical Ed.

Michael Wharton

gym

MA & Sci

Christine Trude

125

 

Physical Ed.

Patrick Coonelly

gym

Learning Support

Susan Cristello

128

 

Health

Tyler Angeloff

gym

ELA & SS

Kristina Sgrginoli

134

 

 

 

 

ELA & SS

Jillian Wilt

133

 

 

 

 

MA & Sci

Jamie McNeal

132

 

Specialists

ESL

Magdalyn Snelbaker

404

 

Counselor

Keisha Starling

CS

Self Contained

William HIcks

236

 

Counselor

Frank Deroba

CS

Supp. LS

Melissa Schrader

412

6

Counselor

Katherine Burns

CS

 

 

 

 

Reading Specialist

Jennifer Callaway

424

Green (6th)

 

Reading Specialist

Jamie Katz

303

Self Contained

Alyssa Jett

318

 

Title 1 Math

Danielle Sass

304

ESL

Yanet Cunningham

318

 

Title 1 Reading

Genevieve Alexander

424

MA & Sci

Martha Rougeux

233

 

Career Education

Harvey Kutz

404

ELA & SS

Rachel Dietz

235

 

Psychologist

Matt Davis

204

ELA & SS

Ali Schaeffer

227

 

Special Ed. Facilitator

Alicia Moul

204

MA & Sci

Nicole Strine

226

 

Speech

Barb Perry

326

ELA & SS

Walker Graher

228

 

Nurse

Kate Chiboroski

CS

MA & Sci

Jody Barksdale

232

 

Instructional Coach

Colleen Forrester

301

Learning Support

Mark May

232

 

Band

Larry Mitts

BR

ELA & SS

Kathryn Hackman

324

 

Parent Coordinator

Velda Ingram

MO

MA & Sci

Margaux Brandt

319

 

 

 

 

Learning Support

Robert Rogers

324

 

 

 

 

Supp. LS

Holly Witte

225

 

Office & Admin

Security

 

Principal

Patrick Newton

410

Security 1

Terrance Sinclair

1st fl

 

Assistant Principal

Michelle Archie

403

Security 2

Xiomara Lugo

2nd fl

 

Assistant Principal

Jason Rawls

302

Security 3

Charles Willis

3rd fl

 

Secretary

Jamila Medina

MO

Security 4

Shakirah Smith

4th fl

 

Office Assistant

Sierra Nelson

MO

Security Office

 

310

 

IT

Paul Lindeman

310